Kafa Koruyucu Baretler | Baret Çeşitleri | Baret Fiyatları

Marka
  • İŞ GÜVENLİĞİ
  • DRAGER CİHAZ
  • ESSAFE
  • SHELTER
  • STARLINE
  • DELTAPLUS
  • Bbu
  • 3M

Baret en yaygın kullanılan iş güvenliği malzemelerinden biridir. Dışı, kişinin başını ve kafatasını travmatik darbelerden korumak için sert malzemeden üretilir. Termoplastik ya da çelikten üretilen baretlerin iç kısmında ise süspansiyon görevi gören ve kafa ile baret arasında küçük bir boşluk oluşturan bantlar yer alır. Bu bantlar sayesinde kafa veya boyunda oluşabilecek darbelerin ağırlığı daha hafif hissedilir. Çoğunlukla yüksekten düşebilecek nesne veya maddelerin çalışanın başına çarpmaması için kullanılır. Ancak bunun yanı sıra çalışan kişinin olası bir elektrik akımından korunması veya başını sabit ve zarar verebilecek sertlikte olan malzemelere çarpmasından zararsız bir şekilde kurtulmasını sağlamak amacıyla da kullanılır.

 

 

Baretlerin Kullanım Yerleri

İnşaatta görev alan, yüksek platformların üzerinde veya altında bulunulması gereken işlerde mutlaka baret kullanılmalıdır. Baret takmak, özellikle iskele kurularak yapılan inşaat işlerinde, yukarıdan başa düşecek malzemelerden ya da molozlardan alınacak darbeyi en aza indirger. Olası bir kayma veya düşme tehlikesinde ise kafa travmasını olabildiğince hafifletecektir.

 

Sanayide çalışan kişilerin de baret kullanmaları iş güvenliği açısından çok önemlidir. Yol, köprü yapımlarında, elektrik direklerine yapılan müdahalelerde, çelik fabrikalarında yapılan işlerde, enerji veya ısı hatlarında yapılan çalışmalarda baret kullanımı yasal bir zorunluluktur.

 

Bunlar dışında, maden ocaklarında, tünellerde, toprak ve kaya çalışmalarında, hafriyat işlerinde, asansör veya vinç gibi kaldırma araçlarında, tüm çelik, demir, döküm işlerinde baret kullanımı iş güvenliğini sağlamak için yasalarda belirtilen maddeler arasında yer almaktadır.

 

 

Baret Çeşitleri

Her iş kolunda, yapılan göreve göre iş baretleri kendi içinde belli başlı özelliklere göre ayrışmaktadır. Madenlerde ya da gece çalışmak durumunda olan kişilerin karanlığa karşı önlem alabilmeleri için ışıklı baret kullanmaları gerekir. Başı korurken aynı zamanda sese karşı da önlem alabilmek için kulak koruyucu baret tercih edilebilir.

 

Baretler kendi içinde renklere göre ayrılmakta ve her renk belli bir iş kolunu temsil etmektedir. Beyaz baret yönetici ve mühendisleri, sarı baret işçileri, kırmızı baret yangın personellerini, turuncu baret ustabaşlarını, mavi baret bakım personellerini, yeşil baret ise sağlık çalışanlarını temsil eder. Her çalışan, kendi iş tanımına ait olan renkte baret takmalıdır.