Kişisel Koruyucu İş Tulumları | Tek Kullanımlık Koruyucu Tulum Fiyatları

Marka
  • Faba
  • BİG FİRE
  • STARLINE
  • DELTAPLUS

İş hayatında bazı meslek gruplarında, çalışan kişilerin kendilerini dış etkenlerden korumaları için özel üretilmiş olan iş tulumu giymeleri gerekir. Tulum modelleri yapılan işe göre üretilmekte olup, iş güvenliği yasasının kurallarına uygun olarak çalışanların giymesi gereken ekipmandır.

 

 

İş Tulumu Modelleri ve Çeşitleri

Yapılan işe göre özel olarak üretilen iş tulumu , çalışılan ortamın fiziksel şartlarına bağlı olarak özenle seçilmelidir. Tulumların en önemli özellikleri arasında, çalışanların kolayca giyip çıkarabileceği ve hareketlerini kısıtlamayacak şekilde elastik yapıda olması oldukça önemlidir. Hava durumu şartlarına uygun olarak rüzgar ve yağış durumuna karşı dayanıklı malzemeden üretilen modeller tercih edilebilir. Tehlike arz edebilecek maddelerin, çalışan kişinin üzerine sıçramasını engelleyecek tulum modeli tercih edilmesi de önemlidir. İş koluna bağlı olarak radyoaktif veya nükleer korumasına sahip tulumlar da üretilmektedir. İş tulumu , rahatlığının sağlanabilmesi için kullanılan malzemenin kişiyi terletmeyecek şekilde mikro gözenekli malzemeden üretilmesi gerekir.

 

İş Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle mevsimsel olarak çalışma ortamının hava durumu göz önüne alınmalıdır. Eğer kış aylarında açık havada çalışılıyorsa, su geçirmez özellikli, rüzgarı kesen bir malzemeden üretilmiş ve kapüşonlu iş tulumu tercih edilmelidir. Fazla hareket edilmesini gerektiren işlerde ise elastik ve esnek yapıda üretilmiş tulumlar tercih sebebi olmalıdır. Eğer mesleğe göre zorunlu olan bir renk yok ise seçilecek iş tulumu beyaz , kırmızı, siyah ya da sarı olabilir. Sektörel zorunluluk olarak yapılan işlerde, vücuda temas edilmemesi gereken maddelerden korunmak için dayanıklı malzemeden üretilmiş kalın iş tulumu giyilmelidir. Gece çalışan kişilerin, reflektörlü iş tulumu giymesi önerilir. Bu sayede etraftaki kişilerin reflektör ışıklarını görmesi ve çalışan kişiyi karanlıkta fark etmesi sağlanır. İş güvenliği maddeleri arasında yer alan her önlemin, can sağlığı için mutlaka dikkate alınması gerekir.