Solunum Koruma Ekipmanları | Solunum Maskeleri | Solunum Koruyucu Donanımlar

Marka
  • İKOM
  • ERA
  • STARLINE
  • DRAGER CİHAZ
  • DELTAPLUS
  • Drager
  • 3M

Solunum koruyucu maskeler , yapılan işin tanımına göre çalışan sağlığını korumak için oldukça önemli bir donanım malzemesidir. Solunum yolu ile bulaşan her hastalık unsuru bir risk yaratır. Bu risklere karşı iş güvenliğinden sorumlu olan birimlerin, çalışanlarına koruyucu maske tedariğini sağlaması gerekir. Hem ağız hem burun hem de solunum yolu ile alınan nefesle birlikte akciğer başta olmak üzere iç organlara gelecek zararı engellemek için iş güvenliği kanunlarında koruyucu maskelerle ilgili maddeler yer almaktadır.

 

 

Solunum Koruyucu Maskelerin Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Solunum koruyucu maskeler , yapılan işin içeriğine göre özenle seçilmelidir. Maskeler, gaz maskesi ve toz maskesi olarak iki çeşitten oluşur.

 

Toz maske çeşitleri , yapılan iş tanımına göre çeşitlendirilmiş olup, her işe uygun olarak farklı malzemelerden üretilmiştir. Bunların arasında, inşaat, orman, demir, boya, metal, endüstriyel temizlik, tarım, hayvan bakımı, kaynak ve lehim işleri gibi sektörler yer alır ve bu sektörlerde maske kullanımının önemi sağlık açısından çok önemlidir.

 

Gaz maskeleri ise yarım yüz, tam yüz ve hava beslemeli maske olarak üç çeşitten oluşur. Tam ve yarım tip yüz maskelerinin filtre yapıları birbirinin aynısıdır. Hava beslemeli filtre sistemi olan gaz maskelerinin koruyuculuğu daha yüksektir. Hava kaçağını engelleyen, yüze tam oturan ve maskenin içinde basınçlı havanın dışarıdan gelebilecek olan zehirli ya da zararlı havayı direkt olarak dışarı doğru çıkaran bir yapısı vardır.

 

 

Solunum Koruyucu Maskelerin Özellikleri

Toz maskesi satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikler arasında; yüze tam oturması, ayarlanabilir yapıda olması, tüm filtrelerle uyumlu olması, görüş açısını engelleyici boyutta olmaması, kilitleme sisteminin bulunması, mümkünse termoplastik malzemeden üretilmesi ve yüze temas eden iç kısmın kolay temizlenebilir ve antialerjik maddeye sahip olması sayılabilir.

 

Gaz maskesi satın alırken dikkat edilmesi gereken maddeler ise; hava sızdırmaması, sıcağa dayanıklı malzemeden üretilmiş olması, konuşulduğunda sesin dışarıya geçirgen olması, görüş açısının engellenmiyor olması ve kolay temizlenebilir olması gibi özellikler sayılabilir.